Populární přednášky

 

Beseda s profesorem M. Šebkem: o tom, jestli nás v budoucnosti skutečně mohou nahradit stroje, spojená s promítáním filmu Budoucnost práce a smrti. 21. 2. 2018 v 19:00 v NTK v rámci festivalu AFO Warm-up v Kampusu Dejvice.

Mnoho činností za nás brzy zastanou inteligentní stroje a předpokládá se, že nenahraditelnými prozatím zůstanou spíše kreativní obory. Co budou dělat lidé, jejichž práci nahradí stroj? Lidská nesmrtelnost nemusí navždy zůstat pouhým tématem science fiction. Provokativní, ale přitom realistický snímek o důsledcích rozvoje technologií.

Přijďte se podívat na film Budoucnost práce a smrti a podiskutovat s prof. Michaelem Šebkem z ČVUT FEL o tom, jestli nás v budoucnosti skutečně mohou nahradit stroje. Come and watch the film the Future of Work and Death and discuss it with professor Michael Šebek from CTU Prague whether the machines would really replace humans. English version with Czech subtitles. The event is organized with the support of U.S. Embassy Prague.

 

Co nám přinese robotizace? Beseda v Besedě 26. června 2017
Přijďte do Malostranské besedy debatovat s Pavlem Svobodou, Tomášem Prouzou a Michaelem Šebkem o tom, co všechno nám přinese robotizace. A užít si trochu jazzu…

 

Nestává se často, že bych začínal přednášku slovy „Vaše královská výsosti “ Za zdvořilost mne princezna odměnila úsměvem a soustředěným poslechem. Její výsost by princezna Dr. Mona Fahad Al-Said, významná členka panovnického rodu sultanátu Omán, která v čele delegace Sultan Qaboos University navštívila ČVUT dne 16. května. Cílem setkání bylo blíže se seznámit s výzkumnými a pedagogickými aktivitami, představit budoucí rozvojové priority a osobně se zástupci ČVUT projednat možnosti společných projektů, výměny profesorů a studentů ve vybraných oborech. Podívejte se na video z její návštěvy.

 

Přednáška s diskusí na téma Společnost 4.0 : co to bude a co my s tím? Pro Setkání Lípa XXXIX, 21-23. dubna 2017, Courtyard Marriott Plzeň.

Témata mojí přednášky: Budoucnost už není to, co bývala. Digitalizace. Exponenciála a šachovnice. Průměrov a extrémov. Průmysl 4.0. Revoluce. Kdo přijde o práci? Proč tu stále je tolik pracovních míst? Kam mizí střední třída? Winners a losers. UI a roboti. Co strojům jde a co ne? Škola a vzdělání – proč je to špatně? Škola pro budoucnost? A mnohé další.

 

12. Pražská bezpečnostní konference: Věda – výzkum – inovace – vzdělávání. Klíč k prosperitě a bezpečnosti EU, Česka a Slovenska v rámci předsednictví Slovenska v Radě Evropské unie. Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6 – vstup č. 4, Ballingův sál, Pátek 4. listopadu 2016
Témata: Věda – výzkum – inovace – vzdělávání v měnícím se světě: klíč k prosperitě a bezpečnosti; Čtvrtá průmyslová revoluce: výzvy a příležitosti pro EU, Česko a Slovensko; Mobilita budoucnosti; Energie budoucnosti.
Diskutovali: Jaromír Pastorek, zplnomocněnec vlády SR; Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády ČR; Jan Mühlfeit, bývalý prezident pro Evropu Microsoft Corporation, globální stratég, kouč a mentor; Michael Šebek, vedoucí Katedry řídicí techniky, FEL ČVUT;  Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR; Vladimír Mařík, ředitel CIIRC ČVUT ;  Annegret Bendiek,  Stiftung Wissenschaft und Politik; Zdeněk Hanzálek, zástupce vedoucího Katedry řídicí techniky, FEL ČVUT;  Rastislav Chovanec, státní tajemník Ministerstva hospodářství SR; Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens, s.r.o.; Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů; ČR; Dita Charanzová, poslankyně Evropského parlamentu; Aleš Chmelař, vedoucí Oddělení strategií a trendů EU, Úřad vlády ČR; Vladimír Kampík, ředitel pro evropské záležitost AŽD Praha;  Zdeněk Petzl, Sdružení automobilového průmyslu; Pavel Vokál, VALEO; Bernd Biervert, Cabinet of EC Vice-President; Pavel Cyrani, člen představenstva a ředitel divize obchod, ČEZ, a.s.; Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie; Lutz Mez, Svobodná univerzita Berlín
Moderátoři: Miloš Balabán a Daniel Stach