Robosoutěž

Robosoutež je celostátní soutěž malých autonomních robotů - originálně a samostatně navržených, postavených a naprogramovaných ze stavebnice Lego Mindstorms malými týmy soutěžících. V každém roce se soutěží v něčem jiném. Každý tým nejprve vymyslí a sestrojí co možná nejlepšího vlastního robota a pak s ním soutěží a snaží se vyhrát. Roboti bojují postupně po dvojicích a postupují vyřazovacím způsobem, až se jeden stane konečným vítězem. Každá soutěž probíhá v několika kolech a jejich dílčí vítězové se nakonec utkají ve Velkém finále. Dobré umístění nebo dokonce vítězství v Robosoutěži přináší uznání, slávu a dokonce pomáhá k přijetí na vysokou školu. Robosoutěž přitahuje nejen další a další týmy, ale také média a průmyslové firmy, které si samozřejmě všímají soutěžících a odměňují vítěze.

Robosoutež pořádáme zvlášť pro základní školy a víceletá gymnasia – na jaře – a pro střední školy – na podzim. Postupně utlumujeme vysokoškolskou větev pro začínající bakaláře, kterou to u nás vše začalo. Podobné soutěže probíhají po celém světě. My jsme se inspirovali kolegy v německém Stuttgartu a brzy se s nimi utkáme v mezinárodním kole. Souběžně s Robosoutěží pořádáme i kurzy robotiky pro učitele základních a středních škol. To jsou totiž ti hlavní iniciátoři robotického šílenství, které se šíří naší zemí. V minulém roce se přihlásilo přes 60 týmů ze základních škol a přes 120 ze středních škol!

Robosoutež je nádherná přehlídka kreativity, nadšení a schopností mladých lidí. Kluci i holky tu soutěží společně a jsou stejně úspěšní. Je to samozřejmě hlavně velká legrace a zábava. Není to ale jenom legrace a zábava: Robosoutěž rozvíjí tvořivost, nápaditost, hravost a talent mladých lidí. A také píli, šikovnost a schopnosti nápady realizovat. To vše jsou rozhodující faktory pro rozvoj vědy, techniky a lidstva vůbec. Robosoutěž přitahuje mladé lidi k vědě a technice, což je nezbytné pro rozvoj naší země. Principem Robosoutěže je vyzkoušet si navrhnout robota, když ještě „nic neumím.“ Mnozí soutěžící ale rychle, sami a jako by náhodou přijdou na to, že kdy že naučí něco navíc - třeba z matiky, fyziky či robotiky - a použijí to, jejich šance na vítězství se dramaticky zvýší. Robosoutěž nenápadně zasvěcuje mladé soutěžící do tajů a krás vědy a techniky. Ukazuje, že trocha chytrosti a nápaditosti navíc může mít velký dopad. Že musíme každý nápad či názor před použitím nejprve vyzkoušet a ověřit. Že technické úlohy nemívají jediné správné řešení. A mnohé další.

Robosoutež pořádá České vysoké učení technické v Praze prostřednictvím Katedry řídicí techniky, Katedry kybernetiky a Katedry měřící techniky Elektrotechnické  fakulty. Duchovním otcem a zakladatelem Robosoutěže jsem já. Hlavním organizátorem a skutečným guru je ale Martin Hlinovský. Samozřejmě na to nestačí sám. Jak Robosoutež roste, jeho tým se stále zvětšuje.