Jako Keynote speaker a předseda poroty jsem se zúčastnil Smart Mobility Hackathon Prague 2018 pořádaného firmou CEEHacks v Škoda Auto DigiLab v Praze 6-8.4.2018.
Bylo to moc příjemné, zajímavé a a byla to velká legrace. A, mimochodem, byl to můj první hackaton v životě.
Smart Mobility Hackathon 2018 vyhrály digitální jízdní řády z ČVUT
Digitální jízdní řády, které neukáží jen odjezd tramvaje, ale třeba i zajímavá místa v okolí. Takový projekt vyhrál Smart Mobility Hackathon Prague 2018, který se o víkendu konal v Praze. Své kanceláře kodérům na perných 48 hodin propůjčil Škoda Auto DigiLab. Hackathon na téma chytré mobility pod taktovkou CEEHacks byl dosud největším v České republice. Zúčastnilo se ho celkem dvacet tříčlenných týmů, z nichž dva své snahy předčasně vzdaly. Dorazili účastníci ze třinácti zemí, a to jak z celé Evropy, tak také třeba Číny. Nejmladšímu soutěžícímu bylo 13 let.
Hlavní cenu vyhrál český tým Student Dreamers, který přišel s inovativním řešením digitálních jízdních řádů s názvem Smart box. „Jde o zařízení, které se umístí na zastávky městské hromadné dopravy. Na webu nebo na displeji mobilu se ukáže nejen zastávka a trasa, ale například i nejbližší zajímavá místa v okolí, jako je zoo nebo dobrá restaurace. Například pro turisty, kteří město neznají, to bude přínosné,“ říká jeden z členů týmu Adam Rojík, který studuje na ČVUT. Kromě toho bude mít v sobě smart box zabudován také vlhkoměr, teploměr a zabezpečení proti vandalům. Za tento nápad si vítězové odnesli pět tisíc eur a další hodnotné ceny od sponzorů.
V první trojce se ocitl také jeden ze dvou „teenage“ projektů, v němž byli ti nejmladší účastníci hackathonu. Code Breakers navrhli chytrý náramek napojený na záchranný systém pro prevenci nehod. Na třetím místě se pak umístily hned tři projekty (viz níže).
Sponzoři hackathonu ocenili například již známý a na hackathonech tradičně úspěšný český tým RedCute, jehož chytré prasátko firmám řekne, zda se jim vyplatí elektromobil, nebo ne. U Škoda Auto DigiLab zase zabodoval projekt ToporAuto, jehož systém automaticky sbírá data o dírách na silnici. Právě tento projekt čeká půlroční pobyt ve Future Mobility Incubatoru v Drážďanech.