Blog

Hlavní záložky

Budoucnost práce a smrti

Beseda s profesorem M. Šebkem: o tom, jestli nás v budoucnosti skutečně mohou nahradit stroje, spojená s promítáním filmu Budoucnost práce a smrti. 21. 2. 2018 v 19:00 v NTK v rámci festivalu AFO Warm-up v Kampusu Dejvice.

Jak řídit buňky při umělém oplodnění či mikroboty v lidském těle?

Elektrická a magnetická distribuovaná manipulace je velmi atraktivní téma. Jde totiž o metodu, která umožňuje bezdotykově řídit mnoho mikroskopických objektů a přemisťovat je zároveň na různá místa. Medicína tuto metodu může využít pro ovládání jednotlivých lidských buněk (například při umělém oplodnění či léčbě rakoviny) nebo mikro/nano-robotů, které se budou používat pro testy a diagnostiku.

Malé, ale naše – robotické autíčko katedry!

Dosud jsme pro automobilky navrhovali různé řídicí metody a prvky pro skutečná – velká – auta bez řidiče. Teď si Michal Sojka a Martin Vajnar z naší katedry vyvinuli a sestrojili celé robotické autíčko vlastní. Sice malé, ale naše! Nejdřív jen tak pro legraci, ale protože funguje dobře, tak se s ním hned rozjeli do světa na různé soutěže, nejprve do USA. Držím palce!

Obrovský úspěch naší katedry na Světovém kongresu IFAC v Toulouse

Katedra řídicí techniky ČVUT byla na letošním 20. Světovém kongresu Mezinárodní federace pro automatické řízení IFAC ve francouzském Toulouse velmi úspěšná. Dostali ksme jednu významnou cenu, naši absolventi druhou, a ještě významnější! I naše další vystoupení se povedla. Se sedmi účastníky a šesti referáty jsme byli, jako obvykle, největší a nejvýznamnější skupinou z ČR. Já ještě reprezentoval ČR na Valné hromadě Federace a hlasoval tam jejím jménem, vedl Výbor pro výběr Ceny za nejlepší...

Stránky